Begrensning av Corona smitte
11/03/2020

Asker Svømmeklubb ønsker å begrense smitten rundt Corona viruset, og innfører derfor retningslinjer for alle utøvere og personer som er i tilknyttning til vår aktivitet i svømmehallene og tilknyttede lokaler.
All aktivitet skal foregå som normalt, inntil videre beskjed blir gitt. Tiltakene nedenfor blir gjort for å unngå smitte, og vi ber om at alle følger disse retningslinjene frem til ny beskjed blir gitt.
Retningslinjer ved kontakt med smittede og symptomer (du skal være hjemme)
- Har du vært i kontakt med personer som er smittet/er i karantene må du også være i karantene. Du skal dermed ikke komme på trening.
- Har du symptomer på viruset, eks tørrhoste og feber skal du holde deg hjemme. Gi beskjed til trener, og dette blir registrert som gyldig fravær fra trening.
- De som må holde seg hjemme pga karantene og symptomer kan få tilsendt hjemmetreningsopplegg fra sin trener dersom man er i form til å trene selv. Ta kontakt med treneren din angående dette.
Retningslinjer på trening
Dersom du ikke har vært i kontakt med noen som er smittet, og heller ikke har symptomer på viruset kan du komme på trening. Retningslinjene nedenfor skal da følges av alle:
- Vask hendene før landtrening, etter landtrening, etter toalettbesøk, før spising, etter spising og etter nærkontakt med andre.
- Det er bedre å vaske hendene med såpe og varmt vann, enn å benytte seg av antibac.
- Vi skal unngå for mye nærkontakt, herunder klemming, håndhilsing osv. Det er bedre å holde litt avstand til hverandre i tiden fremover, enn å sitte tett inntill.
- Ingen kan dele vannflasker, snorkler, og utstyr som kan føre med seg smitte.
- Ved landtrening skal utstyret du benytter deg av sprayes med desinfiserende spray og tørkes av med papir (dette skal stå i styrkerommet). Utstyret skal sprayes på nytt og tørkes av etter bruk. Eksempel på utstyr som skal sprayes:
– Manualer/vekter
– Håndtak på apparatene
– Håndtaket på utstyrsskapet - Alle skal ha med seg et eget håndkle på landtrening, og legge oppå mattene når disse er i bruk.
- Vi anbefaler at alle desinfiserer mobilen sin ofte, da dette kan være en smittebærer.
- Askerbadene har nå stengt sine cafeområder, for å unngå oppsamlinger av større grupper. Man kan derfor ikke spise og oppholde seg der i store grupper. Dersom man ønsker å spise før eller etter trening kan man benytte seg av konferanserommet på Holmen, og følge de samme hygienereglene som ovenfor.
Corona og Basseng
Helsenorge.no skriver følgende om basseng og treningssenter:
I basseng vil klorinnholdet gjøre at viruset ikke lenger kan smitte. Per i dag er det derfor ingen begrensninger på bruk av svømmebasseng, men følg de generelle rådene for å unngå smitte, som er skissert over:
- hold deg for nese og munn når du hoster eller nyser
- vask hendene
- hold avstand
Mer informasjon
Trenger du mer informasjom om viruset anbefaler vi å lese deg opp på helsenorge.no, og fhi.no.